Miasto Kętrzyn
Hans Christian Andersen napisał „Podróżować to żyć” .
Zapraszamy więc do przeżycia fascynującej przygody w naszym mieście.
To tu zwiedzicie perły średniowiecznej, barokowej i neogotyckiej architektury, przejdziecie śladami Adolfa Hitlera czy usłyszycie anielskie dźwięki z sanktuarium.
Fani aktywnego wypoczynku również nie będą narzekać na nudę. Rowery, basen, rolki, tenis, golf, boule – to tylko część atrakcji.
Zgłodnieliście? Czas na mazurską rybę prosto z łowiska. To właśnie Kętrzyn.
Tu zaczyna się Twoja podróż.
NA SZLAKU ZAMKÓW GOTYCKICH
ZAMEK KRZYŻACKI
Gotycka budowla znad Gubra wzniesiona w II połowie XIV wieku pierwotnie była siedzibą prokuratora. Otoczona została murem z trzema basztami i bramą wjazdową od strony miasta, których fragmenty zachowały się do dziś. Historia nie obeszła się z zamkiem łaskawie. Był on wielokrotnie przebudowywany. W 1945 r. został spalony i odbudowany dopiero w latach 1962-1967 na wzór pierwotnego, gotyckiego kształtu. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Muzeum posiada liczne zbiory z okresu od XV do XIX w. pochodzące z okolicznych kościołów i pałaców, które tworzą ekspozycje stałe.
Zobaczyć można m.in. jedyną w Europie dziecięcą chorągiew pogrzebową oraz zbiór rzeźb gotyckich. Natomiast w Galerii Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” można podziwiać i nabyć wyroby regionalne rękodzieła artystycznego. Prowadzone są również liczne warsztaty mające na celu szerzenie kultury mazurskiej. Na dziedzińcu zamku w okresie letnim odbywa się szereg interesujących wydarzeń.
Główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark Świętego Jakuba. Zamek przeszedł remont i jest dziś jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w kraju.
BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. JERZEGO
Niby kościół jak setki, a nawet tysiące w naszym kraju. Wybudowany w drugiej połowie XIV wieku powinien być typową gotycką budowlą, a jednak jego niezwykłość widać już na pierwszy rzut oka. To kościół? Czy może jednak zamek? Można mieć spore wątpliwości. Wynika to z faktu, że obiekt łączył funkcje sakralne z obronnymi i jest jednym z nielicznych takich zabytków w Polce. Dodatkowo była to budowla jednonawowa, którą na przełomie XIV i XV w. gruntownie przebudowano na świątynię trzynawową. Po wielkim pożarze w 1500 roku dobudowano jeszcze prezbiterium. O osobliwości kościoła na skalę europejską świadczy odchylenie prezbiterium od osi nawy głównej. Kolejną 'perełką' bazyliki jest kryształowe sklepienie wykonane w 1515 roku przez mistrza Matza z Gdańska.
Świątynia mieści dwie pojedyncze cele więzienne znajdujące się w przyziemiu wieży zachodniej. Związana jest z nimi legenda o skazańcu, która łączy kętrzyńską Bazylikę z świętolipskim Sanktuarium. Na tym jednak nie koniec bogactwa historycznego i kulturalnego bazyliki. Rozbrzmiewają w niej organy z 1721 roku wykonane przez cenionego organmistrza Jana Mosengela z Królewca. Podziwiać można także ambonę z 1594 roku oraz obrazy św. Marcina i św. Tomasza oraz płyty nagrobne. Emporę zaadaptowano na salkę muzealną, gdzie zapoznać się można z dokumentacją fotograficzno-historyczną przedwojennego wyposażenia kościoła. Natomiast latem z jej wieży można podziwiać panoramę Kętrzyna i okolic.