Rewitalizacja - krok po kroku
Co to jest rewitalizacja?
Definicja rewitalizacji określona została w Ustawie z dnia 9 października 2015r. o rewitalizacji i brzmi następująco: „Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”.
Tak więc pojęcie rewitalizacja odnosi się od ogółu działań podejmowanych na terenach uznanych za zdegradowane: w sensie urbanistycznym, architektonicznym, ale przede wszystkim społeczno-gospodarczym. Działania rewitalizacyjne prowadzone są na obszarach, które zostały zaniedbane w wyniku zachodzących w miastach wieloletnich zmian społecznych, ekonomicznych czy realizowanych procesów planistycznych. Po wskazaniu takich obszarów uruchamia się wobec nich działania przywracające utraconą atrakcyjność.
Rewitalizacja to zespół wielu działań (składających się na całościowy proces), które są podejmowane w celu wywołania ożywienia wybranego fragmentu miasta. Ożywienie to nie jest jednak powiązane wyłącznie z tkanką urbanistyczną. Najważniejsze w rewitalizacji to pokonanie kryzysu społecznego, któremu towarzyszy przywrócenie ładu przestrzennego, ożywienie gospodarcze i odbudowa lokalnej społeczności. Końcowym rezultatem procesu rewitalizacji powinna być poprawa jakości życia mieszkańców.
Rewitalizacja wymaga nie tylko środków i zaangażowania strony publicznej, ale również prywatnej. Zgodnie z definicją proces rewitalizacji prowadzi nie tylko gmina, ale również inni interesariusze: mieszkańcy, właściciele nieruchomości i ich zarządcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe.
Co to jest Gminny Program Rewitalizacji?
Gminny Program Rewitalizacji (GPR) jest podstawowym dokumentem uchwalanym przez gminę umożliwiającym prowadzenie kompleksowych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonym obszarze przy współudziale lokalnej społeczności.
Jego realizacja ma spowodować wyprowadzenie wyznaczonych obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju.
Ponadto, Gminny Program Rewitalizacji będzie stanowił podstawę do ubiegania się o fundusze europejskie na lata 2021-2027, na działania rewitalizacyjne.
Co to jest obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji?
Obszar zdegradowany zdefiniowany został jako: „Obszar gminy znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym, można wyznaczyć jako obszar zdegradowany w przypadku występowania na nim ponadto co najmniej jednego z następujących negatywnych zjawisk: gospodarczych (…), środowiskowych (…), przestrzenno-funkcjonalnych (…) lub technicznych (…)”.
Obszar zdegradowany jest więc przede wszystkim obszarem o problemach społecznych. Nie można wykluczyć faktu, że znajdą się na nim obszary zaniedbane lub zdewastowane, jednak nie należy utożsamiać tych zjawisk. Poza uzasadnionymi wyjątkami w skład obszaru zdegradowanego mogą wejść wyłącznie obszary zamieszkałe.
Obszar rewitalizacji zdefiniowany został jako: „obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, cechujący się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk (…), na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację (…)”.
Obszar rewitalizacji może objąć jedynie 20% powierzchni gminy oraz 30% jej mieszkańców.
Zrealizowane etapy:
1. DIAGNIZA I DELIMITACJA
Konsultacje społeczne projektu uchwały:
a) w sprawie w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (Zarządzenie Nr 238/2023 Burmistrza Miasta Kętrzyn z dnia 06.09.2023r.).
Linki do zarządzeń w BIP:
https://www.bip.miastoketrzyn.pl/akty/59/typ/
Konsultacje społeczne mają na celu zebranie od interesariuszy uwagi i opinii w sprawie propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji- za pomocą formularzy uwag i ankiety konsultacyjnej.
Konsultacje odbywały się w terminie od dnia od 18 września 2023 r. do dnia 20 października 2023r.
W ramach konsultacji w dniu 12 października 2023 r. odbyło się otwarte spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców .
Raport podsumowujący przebieg i wyniki konsultacji społecznych, do projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji opublikowany jest w BIP-ie w zakładce Plany i Programy Kierunkowe Miasta /Gminny Program Rewitalizacji oraz w zakładce Tablica ogłoszeń.
Link do informacji podsumowującej konsultacje społeczne:
https://bip.miastoketrzyn.pl/10198/Gminny_Program_Rewitalizacji/
Dnia 26 października 2023 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie została podjęta
Uchwała nr LXXVIII/579/2023 Rady Miejskiej w Kętrzynie w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
Link do uchwał w BIP-ie:
https://www.bip.miastoketrzyn.pl/akty/58/typ/
Publikacja w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-mazurskiego dnia 10 listopada 2023 r., poz. 5476 Uchwały nr L LXXVIII/579/2023 Rady Miejskiej w Kętrzynie w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
2. PRZYSTĄPIENIE DO OPRACOWANIA GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI
Dnia 30 listopada 2023 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie została podjęta Uchwała Nr LXXIX/592/2023 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kętrzyn.
Link do dokumentów:
Uchwała Nr LXXIX/592/2023 Rady Miejskiej w Kętrzynie
Obwieszczenie:
https://bip.miastoketrzyn.pl/10198/Gminny_Program_Rewitalizacji/
3. PRZYJĘCIA GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI
Gminny Program Rewitalizacji to podstawowy dokument, na podstawie którego Miasto Kętrzyn będzie prowadzić działania rewitalizacyjne w celu wyprowadzenia ze stanu kryzysowego obszaru rewitalizacji. Jest to dokument, który powstał w sposób partycypacyjny.
Z pełną treścią Gminnego Programu Rewitalizacji można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem:
lub