Segregujesz - Zyskujesz. Zasady segregacji odpadów biodegradowalnych
Dzięki prawidłowej segregacji odpadów zmniejszamy ilość śmieci trafiających na składowiska, chronimy środowisko naturalne i umożliwiamy ponowne wykorzystanie surowców. To korzyść dla naszej planety, ale również dla lokalnych społeczności – segregacja sprzyja obniżeniu kosztów utylizacji i produkcji nowych materiałów. Kontynuując nasz cykl edukacyjny, dziś przypominamy zasady dotyczące prawidłowego segregacji odpadów biodegradowalnych.
Kolor pojemnika: brązowy
Co wrzucamy do pojemnika na BIO?
Wszelkie odpadki pochodzenia roślinnego, czyli m.in. obierki, zepsute czy zgniłe owoce. Należą do nich też fusy z kawy i herbaty, resztki pieczywa oraz cięte kwiaty, skorupki jaj itp.
Co nie powinno trafić do pojemnika na BIO?
Nie można wrzucać popiołu, ziemi, leków oraz odchodów zwierząt. W pojemniku na odpady biodegradowalne nie mogą się też znaleźć inne odpady komunalne, szczególnie te, które są niebezpieczne.
Ważne!!!
Odpady biodegradowalne wrzucamy do pojemnika bez worków, nie powinny być opakowane dodatkowo w woreczki plastikowe czy inne osłony, które nie ulegają biodegradacji. Wyjątek stanowią tu brązowe, papierowe torby z makulatury oraz worki biodegradowalne (tworzone w 100% z surowców biodegradowalnych), które można wrzucać do koszy bio wraz z resztkami.
Co dalej z BIO?
Zebrane odpady biodegradowalne terenu Miasta Kętrzyn trafiają do instalacji w ZUOK Spytkowo/ k. Giżycka, tam powstaje z nich kompost „Żyźniak”