Marzena Okła-Drewnowicz w Kętrzynie o nowych kierunkach polityki senioralnej

Spotkanie otwarte z seniorami oraz wizyta w Kętrzyńskim Centrum Spotkań Seniora i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym Kętrzyński Dom Wsparcia. To główne punkty pobytu w Kętrzynie Marzeny Okły-Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej. Pani Minister złożyła wizytę w naszym mieście, dziś, 17 lipca na zaproszenie burmistrza Kętrzyna, Karola Lizureja.

W wydarzeniu zorganizowanym w Kinie Gwiazda uczestniczyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, środowisk senioralnych oraz liczni mieszkańcy, zainteresowani nowymi inicjatywami rządu w zakresie wsparcia osób starszych.

Podczas spotkania Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła nowe kierunki polityki senioralnej państwa, z naciskiem na projekt ustawy o bonie senioralnym. To innowacyjne rozwiązanie mające na celu wsparcie seniorów w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb życiowych, zapewnienie kontaktu z otoczeniem oraz dostęp do świadczeń zdrowotnych. Minister podkreśliła, że populacja Polski starzeje się w szybkim tempie, co wymaga podjęcia nowoczesnych i skutecznych rozwiązań.

Omówione zostały główne założenia projektu ustawy. Bon senioralny będzie przysługiwał osobom w wieku 75+ o średnim dochodzie miesięcznym do 5 000 zł, które nie są samodzielne w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego. Szacuje się, że liczba osób spełniających te kryteria wynosi około 535 tysięcy. Świadczenie umożliwi finansowanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania seniora i umożliwi wsparcie rodzin aktywnych zawodowo w opiece nad bliskimi.

Ważnym punktem spotkania był panel dyskusyjny z udziałem Marzeny Okły-Drewnowicz – Minister ds. Polityki Senioralnej, Macieja Wróbla – posła na Sejm RP, Jolanty Piotrowskiej – senator RP, Karola Lizureja – Burmistrza Miasta Kętrzyn, Michała Kochanowskiego – Starosty Kętrzyńskiego i Anny Wyrozębskiej – członkini Rady ds. Polityki Senioralnej.

Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali, że rozwój polityki senioralnej to ogromne wyzwanie i kluczowe jest budowanie jej z myślą o przyszłych pokoleniach. Już teraz prawie 25% Polaków ma ponad 60 lat, a za 20-30 lat odsetek ten wzrośnie do 40%. W związku z tym niezbędne jest rozwijanie działań wspierających osoby starsze, aby obecni 30-latkowie byli w stanie sprostać wyzwaniom, które nadejdą.

Panel dyskusyjny zakończył się sesją pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy spotkania mieli okazję bezpośrednio zwrócić się do minister z sugestiami. Ostatnim akcentem wydarzenia był występ Chóru Melodia ze Stowarzyszenia Seniorów Pod Niedźwiadkiem.

Po spotkaniu w Kinie Gwiazda, Marzena Okła-Drewnowicz odwiedziła Kętrzyńskie Centrum Spotkań Seniora i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne Kętrzyński Dom Wsparcia. Obie te instytucje zostały utworzone w ostatnich latach i stanowią nieocenione wsparcie dla seniorów w naszym mieście. Działania podejmowane w centrach pomagają zachować seniorom aktywność oraz niezależność na miarę ich możliwości. Przyczyniają się również do budowania więzi międzypokoleniowych, promując zrozumienie i szacunek dla starszych członków społeczności.