Przejdź do treści strony

Informacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące pilotażowego programu dofinansowania „Operatorzy w programie Czyste Powietrze-pilotaż w województwie warmińsko-mazurskim.

true Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowuje program dofinansowania „Operatorzy w programie „Czyste Powietrze” – pilotaż w województwie warmińsko-mazurskim”. Głównym celem pilotażu będzie zwiększenie liczby wymian nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych poprzez promowanie poprawy efektywności energetycznej tych budynków oraz bezpośrednią pomoc beneficjentom w realizacji przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze” udzielaną przez operatorów. Ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu zaplanowane jest do końca lipca br.

Kluczowym zadaniem operatorów będzie kompleksowe wsparcie mieszkańców o najniższych dochodach (w tym osób ubogich energetycznie), kwalifikujących się do Części 2) i 3) programu „Czyste Powietrze”. Działania operatorów będą obejmować przede wszystkim: identyfikację beneficjentów, szacowanie kosztów przedsięwzięcia, pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie i wniosków o płatność, wsparcie w znalezieniu wykonawców prac budowlanych i instalacyjnych.

O dofinansowanie w ramach programu pilotażowego w województwie warmińsko-mazurskim może ubiegać się podmiot, zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, spełniający łącznie poniższe warunki:

1)  posiada jedną z poniższych form prawnych:

a) stowarzyszenia w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach lub

  1. b) fundacji w rozumieniu ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach lub
  2. c) przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców lub
  3. d) kościoła lub innego związku wyznaniowego wpisanego do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych lub kościelnej osoby prawnej;

2) prowadzi działalność przez co najmniej jeden rok na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie;

3) posiada wpis w dokumentach rejestrowych potwierdzający działanie w dziedzinie objętej wnioskiem.


Wysokość należnej dla operatora dotacji będzie zależna od liczby pozyskanych beneficjentów z grupy osób najuboższych, rodzaju przeprowadzonych inwestycji oraz pozytywnego rozliczenia inwestycji.

Zdajemy sobie sprawę, że działalność operatorów będzie bardziej efektywna dzięki współpracy z gminami, co najmniej w zakresie potwierdzenia swoim mieszkańcom, że dany podmiot pełni rolę operatora na terenie gminy w ramach pilotażu. Współpraca operatorów z gminami pozwoli osiągnąć lepsze efekty pilotażu, a dodatkowo pomoże odciążyć gminy, w szczególności, w zakresie wsparcia technicznego, związanego z prowadzeniem beneficjentów przez cały okres realizacji przedsięwzięcia dotowanego z programu „Czyste Powietrze”.