Dobiega końca realizacja projektu PR/1/073/2018
Wraz z końcem lipca zostaną zrealizowane ostatnie zadania w ramach projektu PR/1/073/2018. Realizacja projektu trwała trzy lata. Jego głównym celem był wzrost ochrony czystości zbiorników wodnych.
Wokół Jeziora Kętrzyńskiego została wykonana kanalizacja deszczowa, dzięki której zanieczyszczenia z jezdni nie trafiają już do zbiornika. Z ulicy T. Kościuszki, A. Asnyka i sąsiednich ulic wody opadowe odprowadzane są bezpośrednio do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. Z ulicy Szpitalnej, M. Kajki i sąsiednich ulic wody opadowe trafiają do jeziorka i dalej do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. W obu przypadkach wody opadowe czy też roztopowe zanim trafią do odbiorników są w odpowiedni sposób poczyszczone za pomocą osadników i separatorów substancji ropopochodnych.
W ramach projektu wykonana została także dokumentacja środowiskowa – operaty wodnoprawne wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na rekultywację wód powierzchniowych, zgodnie z Planem zintegrowanych działań ochronnych i rekultywacji dla obszaru zlewni Jeziora Kętrzyńskiego oraz operaty wodnoprawne wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych na legalizację wylotu urządzenia kanalizacyjnego i odprowadzanie wód opadowych wylotem w skarpie rowu przy ulicy Jaśminowej i na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych wylotem w skarpie rzeki Guber od strony ulicy Leśnej. |
Zorganizowany został także konkurs ekologiczny pn. „Dbajmy o nasze wody, bo to skarb przyrody”, którego tematem przewodnim był wpływ ochrony środowiska na zbiorniki wodne. Nagrodzone prace zostały zamieszczone w kalendarzu na rok 2022.
W ramach projektu wykonany i postawiony został napis Kętrzyn, którego konstrukcja obsadzona zostanie roślinnością, ustawione zostaną ławki, leżaki oraz nasadzenia roślin.
Realizacji projektu PR/1/073/2018 realizowana jest w okresie: 01.08.2020r – 31.07.2023r.
Wartość projektu to kwota 1 986 495,52 euro, w tym dla Gminy Miejskiej Kętrzyn: 1.045.124,06 euro.
Współfinansowanie przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa to 940.611,65 euro, co stanowi 90 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych.