Przejdź do treści strony

186. rocznica urodzin Wojciecha Kętrzyńskiego

Zwykło się o nim mówić, że „przywrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom”. 11 lipca 2024 r. przypada 186. rocznica urodzin Wojciecha Kętrzyńskiego. Pamięć o wybitnym historyku, badaczu i działaczu mazurskim uczczono dziś przy Pomniku Kętrzyńskiego na Placu Piłsudskiego w Kętrzynie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Marek Olszewski - Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn wraz miejskimi radnymi, Michał Kochanowski - Starosta Kętrzyński, delegacja reprezentująca parlamentarzystów – Jolantę Piotrowską, Senator RP i Macieja Wróbla, Posła na Sejm RP, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, szkół i miejskich jednostek oraz mieszkańcy Kętrzyna i zaproszeni goście.

Wojciech Kętrzyński

Urodził się w Giżycku, 11 lipca 1838 r., jako Adalbert von Winkler. Jego ojciec wywodził się ze szlacheckiej rodziny, a nazwisko zawdzięczał miejscowości "Kętrzyno" w powiecie wejherowskim. Dziadkowi dopisano „von Winkler” do nazwiska, a ojciec Wojciecha Kętrzyńskiego zaczął używać już tylko samego dopisku.

W latach 1853-1855 ukończył kurs progimnazjum w Lecu, a następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Rastemborku. W 1859 roku zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Albertyna w Królewcu, co pozwoliło mu zgłębić przeszłość swojej rodziny. W 1856 roku, dzięki listowi od siostry, odkrył swoje polskie pochodzenie i rodowe nazwisko „Kętrzyński". Wkrótce potem wystąpił o urzędową zamianę imienia i nazwiska z „Adalbert von Winkler ” na „Wojciech von Kętrzyński”.

Brał aktywny udział w powstaniu styczniowym, za co trafił do więzienia. W trakcie pobytu za kratami przetłumaczył swoją pracę doktorską na łacinę. Był założycielem Komitetu Niesienia Pomocy Mazurom oraz wspierał finansowo "Gazetę Lecką" i "Mazura". Przez ponad 40 lat pracował w Zakładzie im. Ossoloińskich we Lwowie. Jego praca naukowa i działalność społeczna miały ogromny wpływ na rozwój polskiej świadomości narodowej na Mazurach.

Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 roku we Lwowie. Jego pamięć została uczczona w 1946 roku nadając miastu Rastembork nazwę Kętrzyn.

Rys historyczny na podst. www.leksykonkultury.ceik.eu